Santa Maria Kilisesi saldırısı sonrası MİT devreye girdi… Horasan’a operasyon: 17 IŞİD’li yakalandı

İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen saldırıyla ilgili yeni bir operasyon yapıldı. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü ekiplerinin koordineli çalışmalarında, terör örgütü IŞİD’in sözde Horasan Vilayeti’ne bağlı olarak Türkiye’ye yönelik faaliyet gösteren örgüt üyeleri tespit edildi. Zanlıların, Santa Maria Kilisesi’ne saldırı gerçekleştiren failler ile bağlantılı oldukları belirlendi. Şüphelilerin, gerçekleştirilmesi muhtemel eylemlerinin engellenmesi amacıyla İstanbul merkezli eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, 17 kişi çok sayıda örgütsel dokümanla yakalandı.

NE OLMUŞTU

İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde Pazar ayini sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Kiliseye gelen kar maskeli iki kişi tarafından ateş açıldı, ayine katılanlar arasında bulunan Tuncer Murat Cihan adlı kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, iki katil zanlısının yakalandığını duyururken, IŞİD saldırısı ihtimaline dikkat çekerek, “Biri Tacikistanlı diğeri Rusyalı olan bu zanlıların DEAŞ’lı olduklarını değerlendiriyoruz” dedi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da saldırganlar ve bağlantılarıyla ilgili çok yönlü soruşturma yürütüldüğünü bildirdi.

51 KİŞİ GÖZALTINDA

Saldırıdan kısa süre sonra olayla bağlantısı olduğu tespit edilen kişilere ait çok sayıda adrese operasyon düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınanların sayıları 51’e yükseldi.Şüphelilerden 23’ü sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilirken 28 şüphelinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor. Şüphelilerin ifadelerinin alınmasına da başlandığı öğrenildi.

TUNCER CİHAN İÇİN CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde pazar ayini sırasında yapılan silahlı saldırıda yaşamını yitiren Tuncer Cihan için Kağıthane Nurtepe Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi. Cemevindeki törene İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx