Lübnan, İsrail’i BMGK’ye şikayet edecek: ‘Gazeteci, kasten öldürüldü’

İsrail-Lübnan sınırında karşılıklı saldırıları takip ederken İsrail tarafından fırlatılan roket sebebiyle hayatını kaybeden Reuters kameramanı İssam Abdullah defnedildi.

AA’nın aktardığına göre, 13 Ekim Cuma günü hayatını kaybeden Lübnanlı gazeteci Abdullah için Lübnan’ın güneyindeki Nebatiye vilayetine bağlı El Hiyam köyünde cenaze töreni düzenlendi. Abdullah’ın cenazesi önce baba evine getirildi. Ardından İmam Zeynelabiddin Camisi’nde cenaze namazı kılındı. Abdullah’ın ailesi, arkadaşları ve birçok gazetecinin katıldığı cenaze töreninde ‘İsrail’e ölüm’ sloganları atıldı. Camiden köy mezarlığına kadar omuzlarda taşınan Abdullah’ın cenazesi yüzlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi.

LÜBNAN’DAN BMGK’YE RESMİ ŞİKAYETTE BULUNMA KARARI

Lübnan’ın güneyinde İsrail sınırındaki gerginliği takip eden gazeteciler dün saldırıya uğramıştı. Alma Şaab beldesinde gerçekleşen saldırıda Reuters kameramanı İssam Abdullah hayatını kaybetmiş, Al Jazeera ve AFP muhabirleri de yaralanmıştı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Associated Press (AP) ve Al Jazeera gibi basın kuruluşları saldırının İsrail tarafından yapıldığını söylerken, Reuters, roketlerin İsrail tarafından ateşlenip ateşlenmediğini teyit edemediğini yazdı.

Öte yandan, Lübnan da bugün bir açıklama yaparak İssam Abdullah’ın ‘İsrail tarafından kasıtlı olarak öldürüldüğünü’ ve olayla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) resmi olarak şikayette bulunacaklarını bildirdi.

Lübnan ordusu da konuya ilişkin açıklamasında İsrail’den fırlatılan roketin sivil bir araca isabet ettiğini ve Abdullah’ın hayatını kaybettiğini açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx